![]()
Již v průběhu těhotenství probíhá motorický vývoj děťátka. První koordinace těla se dají ,,vypozorovat“ již v šestém týdnu těhotenství – nejedná se však o žádné ,,tanečky v bříšku“, ale o jemné pohyby nožiček a rukou. Ve třetím měsíce se přidávají také pohyby prstů, hlavičky a trupu. K prudkým pohybům rukama i nohama dochází zhruba v pátém měsíci těhotenství, kdy tyto pohyby začne cítit již i nastávající maminka.
Celkový motorický vývoj v prvních dvou letech po narození děťátka je jedním slovem ,,jízda“, při které na sebe vzájemně působí tělesný a kognitivní* vývoj. Pojďme se ale na tělesný a motorický vývoj podívat postupně..
Novorozenecké obdobíZa první novorozenecké pohyby jsou považovány reflexy, které jsou řízené mozkovými centry. Mezi nejdůležitější reflex patří beze všeho sací reflex, který zajišťuje funkci ,,přežití“. Další reflexy, neméně důležité, jsou také reflexy objímání a uchopování. Tyto reflexy zajišťují děťátku držení, díky kterému hledá pocit bezpečí a opory. Kojení v tomto období představuje v prvé řadě blízkost, doteky, něhu a až v druhé řadě akt přijímání potravy.
Kojenecké obdobíV druhé polovině první roku se děťátko začíná pohybovat v prostoru. V tomto období můžeme tedy začít pozorovat snahu o poznávání, dobývání a ,,získávání nového území“. Zjednodušeně řečeno, děťátko si začíná více všímat a zajímat se o okolní svět, který touží po kouscích poznávat. V prvních měsících, kdy je děťátko ,,odkázáno“ na celodenní ležení na zádech se musí nejprve vypořádat s gravitací, a aby se udrželo zpříma. Okolo třetího měsíce se již kojenec snaží zvedat hlavičku a kochat se okolím z polohy vleže na bříšku - koníčka (tzv. pasení koníčků). Další snaha o pohyb celého těla přichází v podobě vzpírání se na rukou a loktech.
Mezi čtvrtým až devátým měsícem dochází k pohybu kolem své vlastní osy, tedy první překulování z bříška na záda a opačně. Dalším velkým zlomem je období mezi sedmým až desátým měsícem (i déle, záleží na individualitě každého děťátka), kdy se děťátko pokouší o první plazení a následně chození po čtyřech. Tímto zlomem je již vývoj natolik pokročilý a dochází k postupnému vzpřimování a ke snaze o první posazení.
První krůčkyPtáte se kdy začne děťátko chodit? Na tuto otázku není tabulka ani jasná odpověď, která by dokázala upřesnit KDY. Jedna věc je ale stoprocentní – první krůčky přijdou. ,,Anička sice už může chodit na dvanácti měsících, kdežto Pepíček až na patnácti měsících“. Každé děťátko je individuální, tedy i čas, kdy přijdou očekávané první krůčky.
Jakmile začne děťátko samo chodit, začíná pro něj doba velkého objevování a zkoumání. První pokusy o samostatnou ,,delší“ chůzi jsou pro děťátko velmi důležité. Cítí se být ,,důležité“ a svůj nový um velmi rádo ukazuje svému blízkému okolí. Děťátko toho také náležitě využívá a snaží se začít i běhat a objevovat tak další a další část neprozkoumaného území.
Proč ještě nechodí?Dříve se tvrdilo, že si dítě musí projít všemi výše uvedenými fázemi, v jasně daném pořadí. Tento, dalo by se říci ,,mýtus“ už je dávno překonaný díky švýcarskému lékaři Remymu Largovi, který velmi přesvědčivě dokázal, že tomu tak není. Neexistuje totiž jednotlivý ,,správný“ postup stádií v motorickém vývoji. Proto neexistují žádné tabulky, které by udávaly jasně stanovenou dobu pro začátek lezení, posazování, první krůčky, atd.
Některé děti lezou dlouho, některé jen velmi krátce. Některé se pohybují velmi brzy v sedu a bez opory, jiné zase dlouhou dobu jen lezou po čtyřech a některé se začnou nejprve sami stavět, pokouší se o první krůčky, a poté se až naučí lézt. Vše má svůj čas. To samé platí i u všech stádií motorického vývoje.
Pokud jste uvažovali někdy nebo uvažujete o cvičení, která mají ,,urychlit“ tempo motorického vývoje, zapomeňte na to. Pokud děťátko samo nemůže chodit nebo na to není ještě připravené, toto cvičení vyvolá pouze a jenom frustraci jak na straně děťátka, tak i na straně rodičů. Velmi často také dochází k vyvolání opačného výsledku, tedy odporu k dané ,,činnosti“ a celkovou blokádu dítěte. V případě uzrálých motorických schopností však rodiče mohou podporovat nabyté schopnosti.
Jak?
*Kognitivní funce: jedná se o jednu z hlavních oblastí lidské psychiky. Centrum kongnitivních funkcí je uloženou v různých částech lidského mozku. Mezi kongnitivní funkce také patří: koncentrace, řečové funkce, pozornost, schopnosti chápání informací, rychlost myšlení
|