AKČNÍ VÝPRODEJ
Dětské zboží
Aktuality

Výběr hudebního nástroje pro vaše dítě

Vloženo: 24. 03. 2015

Různé typy hudebních nástrojů pro děti

           


V tomto článku jsme si pro vás připravili několik rad, jak vybrat pro dítě ten správný hudební nástroj, který ho bude bavit. Než začnete vybírat konkrétní hudební nástroj pro vaše dítě, je potřeba si uvědomit jeho vyspělost.

Hra na hudební nástroj dětem pomáhá rozvíjet pravou hemisféru a tím přispívá k vyvážené činnosti mozku, zvyšuje jeho výkon a posiluje jeho sebevědomí.

Většina dětí s hrou na nějaký hudební nástroj začne již v raném školním věku. Bohužel ale velká část z nich s ní dlouho nevydrží. Aby zrovna to vaše dítě u hry na hudební nástroj vydrželo, je potřeba vybrat pro něj ten správný. Zamyslete se proto nejprve nad tím, který nástroj by se k němu hodil a který by se mu mohl líbit.

K vhodnému výběru vám může pomoci i speciální metoda s názvem Ben-Tovim/Boydova metoda výběru hudebního nástroje. Vymysleli ji Atarah Ben-Tovimová a Dougles Boyd a zaměřuje se na otázky, proč některé děti u hraní vydrží a některé ne. Tato metoda nejprve posoudí schopnost dítěte a následně pomůže s výběrem ideálního nástroje.

V první fázi výběru je dobré začít testem muzikálnosti, kdy zjistíte hudební dovednosti dítěte. Tento test si můžete vyzkoušet sami doma (opakování oblíbených melodií, jednoduchých rytmů nebo rozpoznání, který ze dvou tónů je nižší či vyšší).

Dalším krokem je zkouška připravenosti, nebo-li zda je dítě dost fyzicky i psychicky vyspělé a dostatečně tak připravené na hru na hudební nástroj. Pokud je dítě příliš malé, u hraní pravděpobně nevydrží neboť ho nebude bavit. V tomto ohledu je asi nejideálnější věk 7-10 let, kdy jsou vidět nejvíce jejich pokroky. Ale samozřejmě je vše individuální a jak jsme již psali, záleží na jejich vyspělosti a připravenosti.
A jak to tedy poznáme? Zkuste si odpovědět na několik jednoduchých otázek:

  • Umí vaše dítě plynule číst, psát a počítat?
  • Zvládá školní učivo?
  • Má nějaký koníček, kterému se již nějakou dobu věnuje?

Posledním avšak nejdůležitějším krokem je samotný výběr nástroje. Nejprve si sami pro sebe omezte seznam možných nástrojů vašemi finančními a prostorovými možnostmi, aby při jejich odmítnutí nebylo dítě následně zklamané. Mě osobně se nejvíce osvědčilo zajít za vedením ZUŠ  a s jeho pomocí předvést dítěti nějaké hudební nástroje, aby si samo vybralo, který nástroj ho bude bavit. Bohužel toto není vždy možné. Tento krok lze nahradit koncertem, kde si dítě nástroje také poslechne a prohlédne.

Pro nejmenší děti je asi nejvhodnější začít hrou na flétnu. Hra na flétnu je jednoduchá, snadná a proto se s ní dá začít již ve velmi raném věku, ještě než dítě začne chodit do školy. Jednoduché písničky se děti mohou naučit velmi brzy a tak je to může motivovat k další hře. Hrou na flétnu se děti učí správně dýchat a zlepšují si tím držení těla. Navíc flétna má výhody i pro vás a to v její finanční nenáročnosti.

Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací