AKČNÍ VÝPRODEJ
Dětské zboží
Aktuality

14.6.2018

Nové Buggy pro děti a potřeby na cestování, např. vodotěsná pouzdra na telefony a tablety

20.4.2018

Nové cestovní kufry a také nové plyšové hračky, sledujte sekci novinky

9.2.2018

Staňte se fanouškem našeho facebooku, kde zažijete zábavu, tipy na dárky, představování nových produktů atd.

 

 

 

RC modely a vše o nich

Vloženo: 20. 03. 2015

Jak vybrat RC model

RC modely jsou velice populární hračky jak pro děti, tak i pro dospělé. Jedná se o modely různých dopravních prostředků, které lze ovládat na dálku (proto se často označují jako RC modely - Remote Control nebo-li akronym RC je totiž anglická zkratka pro dálkové ovládání). Může se jednat o dálkově ovládaná auta, motorky, letadla, vrtulníky, lodě, rakety nebo třeba i o ponorky. Všechny modely mají (až na výjimky) svůj vlastní pohon a lze s nimi dělat to, co s jejich reálnými předlohami. A někdy s nimi můžete provádět i to, co jejich reálné předlohy ve skutečnosti nesvedou. RC modelů existuje velké množství. Vybrat vhodný model tak není úplně lehké. V následujícím textu vám vysvětlíme, co to RC modely jsou, jak se dělí a poradíme vám, na jaké parametry se máte při jejich koupi zaměřit.

Druh modelu?

Před samotným nákupem si musíte dobře rozmyslet, jaký druh modelu vlastně chcete. Zda spíše dáváte přednost modelům, se kterými budete moci létat v oblacích, jezdit po silnicích, v terénu nebo zda se s nimi chcete raději plavit po vodě. Podle toho jasně určíte, zda se zaměříte na dálkově ovládaná auta, motorky, letadla, vrtulníky, lodě, nebo třeba na ponorky. Všechny dálkově ovládané modely lze rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří RC modely pro začátečníky. Druhou kategorii tvoří modely pro pokročilé. V čem se dané kategorie modelů liší?

Zejména složitostí ovládání jednotlivých modelů, svou velikostí, typem motoru, obsahem balení a cenou. Nejlevnější modely pořídíte již od několika stokorun, dražší modely stojí i pár desítek tisíc. Obecně platí, že levnější modely jsou určeny pro začátečníky a dražší pro pokročilé.

Jak vybrat automobil na dálkové ovládání?

Pokud jste začátečník, tak volte raději modely již sestavené s vysílačkou. Vybírejte převážně modely s elektromotorem. O elektromotor se nemusíte nijak zvlášť starat. Také jej není třeba ladit kvůli dosažení optimálního výkonu či pro zlepšení spolehlivosti motoru, jak je tomu u spalovacích motorů. Navíc k tomuto motoru nepotřebuje dokupovat palivo. Je poháněn bateriemi, které můžete kdykoliv jednoduše dobít doma.

Jak vybrat vrtulník na dálkové ovládání?

Pro začátečníky jsou vhodné zejména mikrovrtulníky se dvěma protiběžnými (koaxiálními) rotory. Tyto vrtulníky jsou schopné klidného letu, při manévrovaní ve vzduchu oplývají dobrou stabilitou. Díky tomu se dobře ovládají.

Helikoptéry pro zkušené uživatele tvoří nejčastěji jednorotorové vrtulníky (jedná se o vrtulníky, jenž mají jen jednu hlavní vrtuli). Jednorotorové vrtulníky mají citlivější ovládání. Pokud nejste na toto náročnější ovládání zvyklí, může vám ovládání modelu zpočátku činit obtíže. Ale s trochou cviku si i na něj brzy zvyknete.

Jak vybrat loď na dálkové ovládání?

Patříte mezi méně zkušené uživatele? Pak se zaměřte především na lodě poháněné elektromotorem. Elektromotor je nenáročný na údržbu i na provoz. Odpadá vám tak nutnost se starat o údržbu samotného motoru či o nákup paliva. K pohonu motoru vám totiž postačí pouze nabité baterie. Budete se tak moci plně soustředit na samotnou zábavu v podobě řízení modelu.

Některé lodě jsou poháněny velmi výkonnými benzínovými motory, se kterým dokáží uhánět rychlosti dosahující více než 50 km/h. Na rozdíl od modelů s elektrickým pohonem jim musíte věnovat mnohem větší péči. Při delším ježdění u rybníku se neobejdete ani bez dostatečné zásoby vhodného paliva. O těchto lodích byste měli i něco vědět. Odborné znalosti se vám budou hodit především kvůli případným opravám či úpravám. Modely lodí s benzínovými motory jsou proto vhodné spíše pro pokročilé modeláře.

Pohon RC modelů

Pro pohon RC modelů se využívá buďto spalovacích, nebo elektrických motorů. Existuje i několik výjimek, kdy k pohonu modelu není třeba žádný motor. Jedná se například o modely větroňů či plachetnic. Každý pohon má svá pro a proti. S každým kladem či záporem je tedy třeba před nákupem počítat.

Co je to mód vysílače?

Mód vysílače určuje základní rozložení ovládacích prvků u pákového ovladače. Podle módu vysílače tak snadno poznáte, které páky dálkového ovladače (tzv. “kniply”) budou ovládat jednotlivé funkce modelu.

Jaký bývá dosah modelů?

Dosah RC modelů se pohybuje v řádech jednotek až stovek metrů, záleží na frekvenci, použité technologii, výrobci a druhu modelu.

 

Zdroj:Modelarka.cz, heureka.cz

Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací