AKČNÍ VÝPRODEJ
Dětské zboží
Aktuality

Dětské domovy nejsou smetiště

Vloženo: 04. 09. 2010

8:00 | 14. 11.

Dětské domovy nejsou odpaďák!

"Plyšáky nepotřebujeme!" hlásají dětské domovy. Máte doma oblečení a hračky, které už nechcete? Nejsou onošené, ale už se vám nehodí? Pokud byste chtěli udělat dobrý skutek, pak Vám poradíme, kam s tím!

O dětských domovech panuje mýtus, že berou za vděk vším a děti budou za charitu vděční. Skutečnost je ale někde jinde. Pokud chcete pomoci přímo dětským domovům, ocení nejčastěji konkrétní pomoc s aktuálním projektem nebo finanční částku, kterou lze podpořit jednotlivce nebo celý dětský domov. Zeptali jsem se ředitelů několika dětských domovů, jaké mají s tímto fenoménem zkušenosti a co vlastně nejvíce potřebují.

Dárkům se nebráníme, ale preferujeme jinou pomoc.

"Dětské domovy opravdu nejsou "smeťákem", byť se občas stane, že někdo pošle oblečení, které by neuspělo ani na východ od našich hranic. Obecně se darům pro děti nebráníme, ale já preferuji jinou spolupráci. Nejsem příliš rád, když děti dostávají něco jakoby "zadarmo", v životě také nic zadarmo nedostanou. Proto jsem rád, když nám někdo chce pomoci a my se mu můžeme odvděčit, třeba nějakým obrázkem či výtvarným dílkem. Pomoc DD funguje, alespoň u nás tak, že když nám dárce hodlá předat nějaký obnos, tak s ním sepíšeme smlouvu, kde může vymezit účel a využití prostředků. Místo dárků dětem tak raději pořizujeme sportovní vybavení, platíme hodiny tance, návštěvy aquaparku, veřejného bruslení, letní tábory či pobyty na horách," říká ředitel DD v Sazené, Jiří Beránek (čú: 1430141/0100).

Dárky řešíme Stromem splněných přání

Ředitel DD Olomouc Dalibor Křepský (číslo účtu: 2038-811/0100) k problematice říká: „Stává se, že lidé nosí staré hračky, i rozbité. Někdy donesou i pěkné věci, za to jsme rádi. Ale není to moc často. Dárky řešíme několik let formou Stromu splněných přání, které pořádají občanská sdružení nebo i komerční firmy. Snažíme se, aby to mělo smyl, aby děti nebyly předárkovány a zároveň, aby všechny děti měly dárků zhruba stejně. U nás rozhodně nejsou pravdivé některé útoky médií, že jsou děti neúměrně zahrnovány dárky. Je to podobně jako v rodinách. Dostávají i oblečení a věci potřebné, snažíme se, aby měly děti pod stromečkem překvapení. Děti na rodinných skupinách pořizují nebo vyrábějí dárky pro druhé děti. Letos také děláme sbírku na pro zvířátka v ZOO, v minulosti jsme se dělili o výtěžek z koncertu naší kapely s útulkem pro psy v Olomouci.“

Každopádně všichni rozumní ředitelé Vám potvrdí, že pokud něco prakticky vůbec nepotřebujeme, jsou to "plyšáci". Náš DDŠJ Přerov má 23 dětí, z čehož je 6 středoškoláků (všichni na maturitních oborech). Děti se prakticky v ničem neliší od dětí vyrůstajících nepřetržitě v rodinách, snad jen že ty naše jsou mnohem více zhýčkané a mají prakticky samá práva a minimum povinností /12 dětí jezdí pravidelně k rodičům (mnohdy i každý týden či 1 x za 14 dní), 7 k dalším příbuzným, 2 děti občas do hostitelských rodin, 2 klienti mohou za rodiči, ale nechtějí.

Ošacení a kosmetiku dostáváme poměrně často; ošacení pokud je moderní (holt dětičky na sebe jen tak něco nevezmou) klidně ale přijmeme, ale ještě raději tu kosmetiku i pro chlapce. Hračky či spíše stolní hry občas také nezaškodí, protože častým používáním se rychle zničí. Výraznou pomocí je sportovní materiál, který je nutno také často obměňovat - děti totiž rostou, odcházejí po zrušení ústavní výchovy domů, nové pak přicházejí (míče, rakety a míčky pro stolní tenis, brusle, lyže, lyžařské boty, hokejky, přilby na kola apod.)

Vzhledem k tomu, že všechny děti umí na PC (někteří umí i dělat webové stránky), přivítáme i speciální počítačové programy, ale vzdělávacího charakteru, pokud hry, tak žádné kontaktní, "bojové" a "střílečky". Nejvýraznější pomocí jsou přesto ale peněžní dary," říká ředitel Mgr. Jan Pavlas, Dětský domov a Školní jídelna, Přerov, (č. ú.: 3131831/0100), www.ddprerov.cz

Uklízeli jste doma? Děkujeme, nechceme!

Mgr. Marcela Martinková ředitelka Dětského Domova Milovice *(darovací účet *600626 584/0600) říká: „Samozřejmě, že se na nás také lidé obracejí s tím, že chtějí něco darovat. Pokud řeknou, že doma uklízeli, tak se snažíme co nejslušněji poděkovat a přesvědčit je, aby k nám nic nevozili. Někdo se zeptá na to co má k dispozici, já odpovím co bychom mohli využít a domluvíme se. Nejhorší je pokud nám dají balík za dveře nebo přijedou neohlášeně a rovnou věcí přivezou. Někdy se stane, že se nedá nic použít, někdy něco málo. Je fakt, že dost lidí myslí, že je to pro dětský domov dobré.

Máme připravený seznam věcí

My samozřejmě chceme, aby naše děti měly stejné podmínky jako ty ostatní, aby na nich na první pohled nebylo k poznání, že jsou v dětském domově. Pro náš dětský domov je štěstí, že máme dost velký počet stálých sponzorů, kteří se nechali přesvědčit o tom, že je pro děti nejlepší finanční dar a my ho využijeme na to co je aktuálně nejvíce potřeba a potom sponzorům zašleme kopii dokladu o využití daru. Máme pro sponzory připravený seznam věcí, které jsou neustále nebo aktuálně potřeba a je na sponzorech co si vyberou a v jaké výši chtějí vše zakoupit.

Vzhledem k tomu, že jezdíme s dětmi velice často na výlety a 2 x až 3 x ročně na týdenní pobyty na hory nebo někam do přírody, jsou pro nás nejcennější finanční dary, protože cena týdenního pobytu se pohybuje od 60 do 70 tis. Kč. Jinak samozřejmě potřebuje věci běžné jako jsou: ručníky, bryndáky, povlečení, deky a polštáře s dutým vláknem, bačkůrky vel. 13 až 17, pyžama velikost 100 až 128, věci na malování, výtvarnou výchovu a pod.“
Řada dětských domovů má na svých stránkách podrobně popsány projekty, na které potřebuje peníze nebo jinou formu pomoci. Většinou se jedná o akce pro děti, zlepšení prostředí, stavba hřiště apod.

Kam s nepotřebným oblečením?

Máte-li starší oblečení, které už je onošené, existují způsoby, jak se jej zbavit, aniž byste je museli vyhazovat do popelnice. Tím nejjednodušším je ČČK – i tady ale platí, že vše musí být zachovalé a vyprané. * Některé obce zavádějí pro občany *speciální kontejnery na textil – zeptejte se na obecním úřadě.

Pokud máte hračky, kterých se chcete zbavit, existuje také řada možností, kam s nimi. Kromě charity je ocení některé mateřské školky, školní družiny, mateřská centra, ordinace dětských lékařů či domovy dětí a mládeže.

autor: Markéta Breníková

Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací